Chciałbym przedstawić kilka istotnych czynności, które należy wykonać, aby Twój samochód był prawidłowo zabezpieczony przed okresem jesienno-zimowym. Pomogę Ci zniwelować straty spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Sól drogowa, chlapa, niska temperatura, deszcz, lód – można temu zaradzić. Warto teraz poświęcić trochę czasu na przygotowanie swojego samochodu do tego ciężkiego okresu aniżeliby opłakiwać stan lakieru po ciężkiej zimie.

Opiszę tylko i wyłącznie jak zabezpieczyć auto z zewnątrz.

Przyjrzyjmy się zatem okiem detailera, jak możemy zadbać o nasz samochód przed trudną zimową porą.

Zadbaj o odpowiednią ochronę lakieru.

W głównej mierze o atrakcyjności auta świadczy jego stan lakierniczy. Opłaca się więc zatroszczyć o odpowiednią ochronę dla niego. Można to zrobić samemu w zaciszu swojego garażu lub zlecić usługę ochrony i polerowania lakieru specjalistom.

Autodetailing, czyli jak chronić auto?

W zasadzie masz do wyboru trzy opcje zabezpieczenia lakieru :

  • Pierwszy: wosk syntetyczny, łatwy w aplikacji, krótkotrwały efekt – ok. 2 miesiące.
  • Drugi: powłoka kwarcowa, trudna w aplikacji, długotrwały efekt – ok.1 rok.
  • Trzeci: powłoka ceramiczna, ochrona przed mikrorysami i tępymi narzędziami, ochrona nawet do 5 lat.

 

Autodetailing i ochrona lakieru samochodowego - Auto Moto Spa Bydgoszcz

Wosk syntetyczny

Zacznijmy więc od pierwszego sposobu zabezpieczenia lakieru – Wosk Syntetyczny, który ułatwia spływanie wody i ogranicza powstawanie brudu. Do tego nadaje połysk i tworzy lekką ochronną warstwę. Wosk aplikujemy na lakier przy pomocy specjalnej gąbki do nakładania wosków (koszt 2,50 zł), po chwili polerujemy (kolistymi ruchami) lakier przy użyciu czystej mikrofibry (najlepiej o wysokiej gramaturze). Ceny wosków syntetycznych wahają się między 27 zł a 150 zł. Widać, że rozbieżności w cenie są dosyć duże, nie ma co ukrywać, że droższe woski są po prostu lepsze.
Jak długo będzie chronił nas wosk syntetyczny po jednym zabiegu? Producenci informują, że od miesiąca do dwóch.

PAMIĘTAJ, aby przed rozpoczęciem procesu polerowania ręcznego dokładnie umyć swój samochód. W tym celu polecam udać się na myjnie ręczną. Im czystszy będzie lakier, tym lepiej zadziała na nim wosk.

Powłoka kwarcowa

Drugi sposób to powłoka kwarcowa, która daje o wiele trwalsze zabezpieczenie od wosku syntetycznego. Ceny tego produktu wahają się między 200 zł a 500 zł. Jeśli zdecydujesz się osobiście nałożyć powłokę kwarcową pamiętaj o dokładnym umyciu auta przed aplikacją, zalecam także zrobić glinkowanie lakieru. Jak długo będziesz się cieszył z efektu? Producenci informują, że rezultat może utrzymać się nawet przez 1 rok.

Dlaczego kwarc? Pozwala nam utrzymać dłużej samochód w czystości, ponieważ brud nie przylega tak do powierzchni samochodu. Ptasie odchody na lakierze także nie będą już problemem ponieważ dużo łatwiej będzie je zmyć.

Warto zaznaczyć, że powłoka kwarcowa nadaje lakierowi niesamowitego połysku oraz głębi koloru.

Ochrona ceramiczna

Trzeci sposób to ochrona ceramiczna. Produkt z wyższej półki dla wymagających klientów, którzy chcą wydać na ochronę lakieru znacznie więcej niż w przypadku wosku syntetycznego i powłoki kwarcowej.

Aby skorzystać z tej opcji musisz udać się do profesjonalnego studia zajmującego się autodetailingiem. Koszt usługi oscyluje między 1200 zł a 3000 zł. Dlaczego tak dużo? W zamian dostajemy ochronę lakieru nawet na 5 lat. Ceramika podbija głębie koloru i nadaje szklistości. Odporna jest na silną chemię oraz lekkie uszkodzenia (styczność z gałęziami, chodzący po naszym aucie kot).

Jeżeli żadna z powyższych opcji Ciebie nie przekonała, to polecam chociażby korzystać z myjni ręcznych i mycia z suszeniem i hydrowoskiem. Jest to o wiele lepsze wyjście aniżeli opcja mycia auta na myjniach samoobsługowych (bowiem po długotrwałym korzystaniu z takiej myjni zniszczysz sobie lakier).